Upgrade-uj się podróżując!

Trzy prelegentki, trzy różne osobowości i jedna rzecz, która je łączy – przeświadczenie, że podróże otwierają umysł – na nowe możliwości, na ludzi i na lepsze poznanie siebie. Róża Sono, Oktawia Czechowska oraz Patrycja Borzęcka, inspirowały opowiadając o swoich wyprawach na spotkaniu Lbn Social.

Róża

Choć jest młodziutką osóbką, ma na swoim koncie, wiele zagranicznych, a nawet – międzykontynentalnych wypraw – m.in. do Afryki.

Czarny Kontynent wzbogacił ją o nowe doświadczenia, a ona nie pozostała mu dłużna. W wiosce, w której pracowała jako wolontariuszka, zostawiła po sobie kilka energooszczędnych pieców, świetne wrażenie i krowę… Która oprócz mleka, produkuje biogaz, dzięki czemu dzieciaki w pobliskiej szkole, mają prąd! Podróże to dla niej, oderwanie się od tego kim jesteśmy. Zwraca uwagę na to, że w nowym miejscu pobudzamy swoją kreatywność, robimy to co lubimy i czego chcemy, zamiast tego co musimy. A to skutkuje lepszym poznaniem siebie i nowymi pomysłami. Róża jest niesamowicie sympatyczna, kreatywna i pełna pozytywnej energii. Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o jej śmiałych poczynaniach i niekonwencjonalnych projektach. Podróże pomogły jej znaleźć, to co chce robić w życiu. W jej słowniku na pewno nie znajdziemy wyrażenia „nie da się” – zawsze znajduje sposób, aby dostać się w miejsce, które pragnie odwiedzić. Jej zdaniem pasja Według niej marzenia i ich realizacja to jedyny sposób, aby nasze twarze były zawsze pogodne.

Oktawia

Na swoje pierwsze wyprawy wymykała się pod osłoną nocy, przez okno w piwnicy.

W związku z tym, że rano trzeba było iść do szkoły, były to wycieczki nad pobliskie jeziora. Na pierwszą podróż zagraniczną zdecydowała się po kilku słowach zachęty, koleżanki, z którą znała się kilka dni. Jej marzeniem było odwiedzenie Norwegii. Kiedy tam poleciała, okazało się, że w tym kraju brakuje polskich logopedów, a norwescy nie są w stanie pomóc polskim dzieciaczkom. Bardzo szybko nawiązała współpracę z tamtejszymi szkołami i lata na konsultacje do Oslo kilka razy w miesiącu. To wydarzenie podsunęło jej myśl, że taka sytuacja może dotyczyć pozostałych europejskich państw. Wraz z przyjaciółką wysłały 160 e-maili z ofertą współpracy zagranicznej. 20 szkół wyraziło zainteresowanie, a z 10-cioma już dogadują szczegóły współpracy. Tak dziewczyny stały się „Logopedkami Bez Granic” i udowodniły, że pozornie „stacjonarny zawód” i podróże absolutnie się nie wykluczają. Na pytanie skąd bierze odwagę do podejmowania nowych wyzwań odpowiedziała, że bardziej „chce niż się boi” i życzy nam wszystkim, abyśmy kierowali się tym mottem w różnych obszarach życia.

Patrycja

Z dziennikarskim zacięciem obalała mity jakie krążą nt. Iranu, pokazała nam jego piękno, wyjątkowość i otwartość na gości.

Podobno Polacy mają szczególne miejsce w sercach Irańczyków, chociażby przez wzgląd na naszą miłość do ojczyzny. Ten wątek okazał się zbawienny, kiedy Patrycja przekraczała granicę. Irański strażnik stwierdził, że jest jakiś problem z dokumentami. Wtedy do akcji wkroczyła tambylczyni i towarzyszka podróży, po kilku jej słowach wyraz twarzy Irańczyka zmienił się z groźnego na pełen podziwu i obie Panie spokojnie opuściły przejście graniczne. Kto nie byłby pod wrażeniem, gdyby usłyszał, że tak młoda osoba walczyła za ojczyznę i to… w powstaniu warszawskim. Jak widać, po tej anegdocie, nie ma sytuacji bez wyjścia i to nawet kiedy jest się daleko od domu i nie zna się języka. Patrycja wiele razy spotykała się z serdecznością, bezinteresownością i otwartością Irańczyków, dlatego przy każdej możliwej okazji obala nieprawdziwe stereotypy na temat specyfiki i kultury tego kraju. Marzy, żeby tam wrócić i z pewnością dzięki swojej charyzmie i pasji do podróży jej plan się ziści. Przekaz młodej dziennikarki i towarzyszące je motto to po prostu bądźmy dla siebie ludźmi.

Tak było ostatnim razem, a co czeka nas na najbliższym spotkaniu? Z pewnością kolejna porcja inspiracji, która pomoże rozbudzić nasz lubelski potencjał!

Do zobaczenia!

 

Autor relacji: Dominika Migryt

Zapraszamy na bloga Dominiki: ulamkizwykle.pl

Udostępnij
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn